5 Active Deployments
| Focus | |
| Deployment: | sbu01-20260508T1446 |
| Project: | NYDEC |
| Last Surfacing: | 2026-05-15 00:05:28 |
| Location: | 3950.364 N/-7148.069 W |
| GPS Acquired: | 2026-05-15 00:04Z |
| Dive Performance: | 2.75 km @ 6º |
| Mission: | None Reported |
| Reason: | None Reported |
| Waypoint: | None Reported |
| Days/Distance: | 0.0 / 139.1 km |
| Focus | |
| Deployment: | ru43-20260507T1706 |
| Project: | RMI |
| Last Surfacing: | 2026-05-14 22:47:35 |
| Location: | 3941.549 N/-7252.419 W |
| GPS Acquired: | 2026-05-14 22:46Z |
| Dive Performance: | 2.16 km @ 265º |
| Mission: | 100_n.mi |
| Reason: | no comms for a while |
| Waypoint: | 3939.907 N/-7248.167 W |
Waypoint Range: | 6.79 km @ 116º | | Days/Distance: | 0.0 / 124.7 km |
| Focus | |
| Deployment: | ru40-20260507T1702 |
| Project: | RMI |
| Last Surfacing: | 2026-05-15 00:15:04 |
| Location: | 3940.492 N/-7250.617 W |
| GPS Acquired: | 2026-05-15 00:14Z |
| Dive Performance: | 2.71 km @ 292º |
| Mission: | 100_n.mi |
| Reason: | no comms for a while |
| Waypoint: | 3939.907 N/-7248.167 W |
Waypoint Range: | 3.66 km @ 107º | | Days/Distance: | 0.0 / 124.7 km |
| Focus | |
| Deployment: | uvi_02-20260429T1420 |
| Project: | Caribbean PAM |
| Last Surfacing: | 2026-05-14 23:37:27 |
| Location: | 1838.884 N/-6705.663 W |
| GPS Acquired: | 2026-05-14 23:36Z |
| Dive Performance: | 1.40 km @ 95º |
| Mission: | 1k_n.mi |
| Reason: | nothing commanded |
| Waypoint: | 1838.500 N/-6712.000 W |
Waypoint Range: | 11.16 km @ 266º | | Days/Distance: | 0.0 / 295.4 km |
| Focus | |
| Deployment: | redwing-20251011T1511 |
| Project: | Sentinel |
| Last Surfacing: | 2026-05-14 14:37:32 |
| Location: | 3107.649 N/-3528.398 W |
| GPS Acquired: | 2026-05-14 14:36Z |
| Dive Performance: | 7.14 km @ 82º |
| Mission: | None Reported |
| Reason: | None Reported |
| Waypoint: | None Reported |
| Days/Distance: | 0.0 / 6003.5 km |