5 Active Deployments
| Focus | |
| Deployment: | sbu01-20260508T1446 |
| Project: | NYDEC |
| Last Surfacing: | 2026-05-15 12:30:26 |
| Location: | 3950.342 N/-7147.308 W |
| GPS Acquired: | 2026-05-15 12:29Z |
| Dive Performance: | 2.31 km @ 236º |
| Mission: | None Reported |
| Reason: | None Reported |
| Waypoint: | None Reported |
| Days/Distance: | 0.0 / 143.0 km |
| Focus | |
| Deployment: | ru43-20260507T1706 |
| Project: | RMI |
| Last Surfacing: | 2026-05-15 12:54:10 |
| Location: | 3940.435 N/-7244.776 W |
| GPS Acquired: | 2026-05-15 12:53Z |
| Dive Performance: | 2.94 km @ 289º |
| Mission: | 100_n.mi |
| Reason: | no comms for a while |
| Waypoint: | 3939.129 N/-7233.068 W |
Waypoint Range: | 16.90 km @ 98º | | Days/Distance: | 0.0 / 137.5 km |
| Focus | |
| Deployment: | ru40-20260507T1702 |
| Project: | RMI |
| Last Surfacing: | 2026-05-15 10:59:32 |
| Location: | 3940.148 N/-7245.496 W |
| GPS Acquired: | 2026-05-15 10:58Z |
| Dive Performance: | 1.89 km @ 268º |
| Mission: | 100_n.mi |
| Reason: | no comms for a while |
| Waypoint: | 3939.129 N/-7233.068 W |
Waypoint Range: | 17.86 km @ 96º | | Days/Distance: | 0.0 / 133.2 km |
| Focus | |
| Deployment: | uvi_02-20260429T1420 |
| Project: | Caribbean PAM |
| Last Surfacing: | 2026-05-15 12:31:27 |
| Location: | 1838.775 N/-6711.237 W |
| GPS Acquired: | 2026-05-15 12:28Z |
| Dive Performance: | 0.59 km @ 91º |
| Mission: | 1k_n.mi |
| Reason: | nothing commanded |
| Waypoint: | 1839.000 N/-6704.000 W |
Waypoint Range: | 12.73 km @ 88º | | Days/Distance: | 0.0 / 305.2 km |
| Focus | |
| Deployment: | redwing-20251011T1511 |
| Project: | Sentinel |
| Last Surfacing: | 2026-05-15 02:43:26 |
| Location: | 3108.966 N/-3533.267 W |
| GPS Acquired: | 2026-05-15 02:42Z |
| Dive Performance: | 8.11 km @ 107º |
| Mission: | None Reported |
| Reason: | None Reported |
| Waypoint: | None Reported |
| Days/Distance: | 0.0 / 6011.6 km |